در این بخش به نحوه نگاهداری تراریومهای شرکت ویواریا به صورت عمومی خواهیم پرداخت.

عموما تراریوم ها نیاز های یکسانی دارند برخی نیازها در بعضی مدلها بیشتر و در بعضی کمتر میباشد. نیازهای تراریوم به ۳ بخش تقسیم میشود. نور، رطوبت و تهویه اگر این ۳ مورد رعایت شود تراریوم شما سالها زنده و شاداب خواهد ماند.

 

نور :

گیاهان برای عمل فتوسنتز به نور نیاز دارند به همین خاطر در تراریوم از گیاهانی استفاده میشود که به کمترین میزان نور برای فتوسنتز نیاز دارند. اما باز هم بدون نور امکان رشد نیست به همین خاطر ما از نورهای مصنوعی که کار نور خورشید را برای گیاهان انجام میدهند استفاده میکنیم. با این کار شما میتوانید تراریوم را در محیطی مانند انباری زیرزمین یا حتی ایستگاه مترو که کمترین میزان نور را هم ندارند نگاهداری کنید. مقدار زمان کافی برای نوردهی تراریوم ۱۲ ساعت در روز میباشد روشنایی بیشتر مشکلی در گیاهان ایجاد نمیکند اما بهتر است زمان استاندارد را رعایت کرد. اگر شما قصد سفر کمتر از ۴ روز را دارید و نمی خواهید نور تراریوم روشن باشد میتوانید تا ۴ روز نور ها را خاموش نگه دارید، اما برای بیشتر از ۴ روز حتما باید چراغهای تراریوم روشن باشد. و در صورتی که به سفر طولانی میروید میتوانید از تایمرهای مخصوص که در شرکت ویواریا موجود میباشد استفاده کنید.

رطوبت :

رطوبت نیز مانند نور بسیار در رشد و شادابی گیاهان تاثیر دارد . تراریوم همانند یک گلخانه که همه چیز در آن کنترل شده میباشد عمل میکند مخصوصا در مورد رطوبت . معمولا رطوبت در یک تراریوم باید بین ۷۵ تا ۸۵٪ باشد میزان بیشتر رطوبت باعث بیماری و قارچ میشود و کمتر آن باعث از بین رفتن شادابی و رشد کمتر گیاهان. علاوه بر بسته بودن محیط تراریوم که رطوبت را خارج نمیکند استفاده از خاک مخصوص که رطوبت را زمان بسیار طولانی در خود نگاه میدارد نیز تاثیر بسیار دارد. شما از هر خاکی برای تراریوم نمیتوانید استفاده کنید خاک تراریوم باید دارای مواد مغذی استریل و دارای قدرت نگاه داری بالای رطوبت باشد. آبیاری تراریوم معمولا ماهی یک بار در فصول سرد و ماهی ۲ بار در فصول گرم میباشد. اما این در مورد همه مکانها یکسان نیست ممکن است خانه ای در زمستان دمای متعادلی داشته باشد و خانه ای دما بسیار گرمتری به همین خاطر زمان و مقدار دقیق آبیاری توسط کارشناس شرکت به شما گفته میشود. برای بالا نگاه داشتن رطوبت بهترین راه اسپری کردن آب به صورت روزانه و یا هفتگی میباشد که این کار در مدل های مختلف متفاوت میباشد که در هر مدل توضیح کامل آن داده شده است.

تهویه :

همانطور که ما نیازمند هوای تازه و اکسیژن برای زنده ماندن هستیم گیاهان نیز این نیاز را دارند. حال شما میتوانید تهویه را به صورت دستی روزانه و یا چند روز یکبار با باز کردن دربهای تراریوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه انجام دهید و یا در زمان سفارش درخواست نصب فن جهت تهویه به صورت اتوماتیک را بدهید.

تمامی نکاتی که در این بخش گفته شد باعث رشد بهتر سلامت و شادابی گیاهان تراریوم شما میشوند اما اگر همه نکات رعایت نشود دلیل بر خراب شدن گیاهان شما نمی باشد مگر اینکه زمان طولانی این نکات اصلا رعایت نشوند.